Jak rozvíjet dvouleté dítě? Tipy na aktivity
Máte doma dvouletého zvídavce? Vítejte v nejdobrodružnějším období rodičovství plném energie, objevování a učení. Dvouleté děti neustále zkoumají svět kolem sebe, každý den se učí něco nového, jsou velmi aktivní a samostatné. Dvouleťáci procházejí náročným vývojovým obdobím, během něhož se rychle mění a rozvíjejí.Rychle se zlepšují jejich motorické dovednosti a kognitivní schopnosti, ale také jazykové i sociální dovednosti. Jejich mozek vstřebává obrovské množství informací a učí se novým dovednostem.
Říká se, že hra je prací batolete – a jak jinak by se mohlo učit než právě hrou? Přinášíme vám několik tipů na aktivity, které vám pomohou rozvíjet dvouleté dítě.
Fyzický rozvoj dvouletého dítěte
Dvouleté děti začínají být stále obratnější. Jejich motorika prochází intenzivním rozvojem, proto je třeba ji pravidelně stimulovat. Pro děti v tomto věku je také typická velká zvědavost, touha všechno si vyzkoušet a snaha to dělat po svém. Jak tedy rozvíjet dvouleté děti a jak nejlépe podpořit jejich pohybové dovednosti?
TIP: Podívejte se na 5 tipů na rozvojové hračky.
Jak rozvíjet motorické dovednosti
Fyzické aktivity jsou pro dvouleté děti velmi důležité. Napomáhají rozvíjet hrubou i jemnou motoriku – děti se nejen učí běhat, skákat a správně koordinovat pohyby, ale také zlepšují svou mentální koncentraci.
Mohlo by vás zajímat: Hračky pro 2leté kluky
Hrubá motorika
Z vašeho neohrabaného batolete se stává aktivní dítě, které miluje pohyb. Skáče, běhá, leze a objevuje možnosti svého těla. Dítě rozvíjí rovnováhu a koordinaci očí a rukou a také potřebuje pochopit, jak má využívat svaly nohou. Proto je důležité různým cvičením a aktivitami napomáhat rozvíjet a stimulovat tyto schopnosti. Můžete vyzkoušet například:
- Tanec při hudbě,
- skákání,
- chůze po různých površích, nebo po linii,
- míčové hry – hody a chytání míče.
Dbejte na bezpečnost – vytvořte bezpečné prostředí a dohlížejte na každý pohyb dítěte.
TIP: Co by mělo dítě umět v 18 měsících
Jemná motorika
Rozvoj jemné motoriky je pro dvouleté děti stejně důležitý jako rozvoj hrubé motoriky. Správné aktivity pomohou rozvíjet přirozenou tvořivost a zručnost dítěte. Vyzkoušejte třeba naše kineťáčky nebo mamolínu – modelínu, která stimuluje prsty a pomáhá v koordinaci pohybů.
TIP: Přečtěte si článek a podívejte se na tipy, jaké hračky nejlépe rozvinou jemnou motoriku.
Kineťáček
Kinetický písek pro děti patří mezi nejoblíbenější smyslové materiály pro sensory play. Na našem e-shopu najdete hned pět druhů kinetického písku.
TIP: Mrkněte na tři nejlepší hry, které rozvíjejí jemnou motoriku.
Mamolína
Mamolína je naše domácí modelína vhodná pro děti od 1 roku. Je měkkoučká, voňavá a navíc je i jedlá, protože je uvařená z jedlých surovin. Kromě klasických jednobarevných mamolín vytváříme i tematické s miniaturami, které napomáhají rozvíjet jemnou motoriku a slovní zásobu dětí.
Kognitivní rozvoj dvouletého dítěte
Kognitivní vývoj dvouletého dítěte je fascinující proces. Dítě si začíná všímat světa kolem sebe a chápat jeho fungování. Samotný vývoj zahrnuje zlepšení paměti, pozornosti, rozvoj zvědavosti a logického myšlení a schopnost rozpoznávat objekty a rozlišovat mezi nimi. Zároveň se dítě začíná soustředit a dokáže udržet pozornost nad konkrétními úkoly, ať už jde o skládání stavebnic nebo hraní si s hračkami.
Přinášíme několik tipů, jak rozvíjet dvouleté děti v oblasti kognice a logického myšlení.
Magnetické stavebnice Learn&Grow
Magnetické stavebnice Learn&Grow podporují logické myšlení dítěte, jeho jemnou motoriku i prostorovou orientaci. Jsou vyrobeny ze silného ABS plastu a doplněny o magnetky, které drží jednotlivé části při sobě. Najdete je u nás v mnoha velikostech, navíc jsou kompatibilní s dalšími značkami magnetických stavebnic, jako je například Connetix Tiles, které také najdete na našem e-shopu.
Smysloboxy
Naše smysloboxy jsou ideální pro sensory play. Obsahují domácí modelínu mamolínu, kinetický písek, vykrajovátka a spoustu dalšího. Najdete je u nás ve třech velikostech: malé, střední a velké.
TIP: Přečtěte si, co je sensory play a kdy s ním začít.
Dřevěné kostky
V hračkovém arzenálu vašeho dvouletého dítěte by neměly chybět dřevěné kostky pro stavbu věží – rozvíjejí manuální zručnost i vynalézavost.
Přečtěte si: Co by mělo umět vaše dítě ve třech letech?
Sociálně-emocionální rozvoj
Pro dvouleté děti jsou sociální interakce velmi důležité. Děti začínají chápat své emoce, učí se je vyjadřovat a vnímat druhé. Postupně se učí, co znamená mít kamarády, sdílet hračky, spolupracovat a starat se o ostatní. Učí se vnímat nejen své pocity, ale i pocity druhých.
Nejlepší jsou hračky, které napodobují každodenní činnosti, jako je třeba kuchyňka. Využijte třeba Desky z plexi s tekoucí vodou – děti napodobují chování dospělého (umývání nádobí). Skvěle doplní nejen smyslovou hru, ale také je vhodnou aktivitou pro posílení vztahů mezi vrstevníky, kdy se učí sdílet hračky s ostatními dětmi.
Dvouleté děti rádi napodobují a hrají si třeba na kuchaře, pekaře, lékaře a jiná povolání. Doplňte si kuchyňku o naše tematické smyslové kameny a podpořte jejich hry na napodobování.
Jazykový rozvoj
Jedním z nejdůležitějších aspektů v tomto věku je jazykový rozvoj. Dítě začne používat více slov a slovních spojení. Ptáte se, jak podpořit jeho první slova?
- Napodobování zvuku: Hrajte si na zvířata a napodobujte zvuky, které vydávají.
- Jednoduché věty: Mluvte s dítětem a nechte ho, aby opakovalo jednoduché věty.
- Obrázkové knihy: Čtěte s dítětem pohádky, při čtení obrázkových knih používejte jednoduché věty a ptejte se dítěte na obrázky, které vidí.
- Knihy s interaktivními prvky: Knihy, které vydávají zvuky nebo obsahují pohyblivé obrázky, děti zaujmou a motivují ho k tomu, aby se zajímalo o slova a příběhy.
Často kladené dotazy (FAQ)
Jak rozvíjet dvouleté dítě?
Dítě v tomto věku má už svou hlavu. Povídejte si s dětmi a nechte je vyjádřit své myšlenky. Využijte třeba obrázkových knížek, stavebnic nebo sensory play.
Co umí dvouleté dítě?
V tomto věku by mělo dítě zvládat náročnější úkony a dokázat vyjádřit to, co chce. Umí jezdit na tříkolce, navlékat korálky na provázek a samo si obléknout kalhoty. Umí namalovat jednoduchý obrázek a postavit věž z kostek.
Kolik času denně věnovat cílenému rozvoji?
Ideálně 1 až 2 hodiny denně, které budou zaměřené na konkrétní aktivity. Nedělejte to na sílu, důležité je, aby si dítě při učení hrálo.
Jsou vhodné společenské aktivity?
Ano, napomáhají sociálnímu rozvoji.
Jak poznat, že dítě aktivita nebaví?
Sledujte jeho přirozenou reakci – ztráta zájmu, neklidné chování.
Jaké aktivity jsou vhodné pro rozvoj paměti u dvouletého dítěte?
Pro rozvoj paměti u dvouletého dítěte jsou ideální hračky a hry, které stimulují zrakové a sluchové vnímání – pexeso, jednoduché puzzle nebo hry na zapamatování obrázků